742X083561JP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 19,153
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 323
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 9,965
560 Ohm ±5% 63mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
742X083561JP
DigiKey Part Number
742X083561JP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
742X083561JP
Description
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Manufacturer
CTS Resistor Products
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q200
Part Status
Active
Applications
DDR SDRAM, DRAM, MDDR
Circuit Type
Isolated
Mounting Type
Surface Mount
Resistance (Ohms)
560
Package / Case
1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Number of Resistors
4
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Number of Pins
8
Base Product Number
Power Per Element
63mW