742C163102JP
DigiKey Part Number
60-742C163102JPTR-ND - Tape & Reel (TR)
60-742C163102JPCT-ND - Cut Tape (CT)
60-742C163102JPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
742C163102JP
Description
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 2506
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1k Ohm ±5% 63mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 2506, Concave, Long Side Terminals
Category
Power Per Element
63mW
Manufacturer
CTS Resistor Products
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
DDR SDRAM, DRAM, MDDR
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Circuit Type
Isolated
Package / Case
2506, Concave, Long Side Terminals
Resistance (Ohms)
1k
Size / Dimension
0.252" L x 0.063" W (6.40mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)