741X083101JP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 741X083101JP |
Description | RES ARRAY 4 RES 100 OHM 0804 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 Ohm ±5% 63mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 0804, Convex, Long Side Terminals |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 741X083101JP Models |
Category | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Manufacturer CTS Resistor Products | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Grade Automotive |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Qualification AEC-Q200 |
Part Status Active | Applications DDR SDRAM, DRAM, MDDR |
Circuit Type Isolated | Mounting Type Surface Mount |
Resistance (Ohms) 100 | Package / Case 0804, Convex, Long Side Terminals |
Tolerance ±5% | Size / Dimension 0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm) |
Number of Resistors 4 | Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) |
Number of Pins 8 | Base Product Number |
Power Per Element 63mW |