XD16AWT-P2-0000-00000ZB7G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cree LED
In Stock: 0
Image for XD16AWT-P2-0000-00000ZB7G is not available
XD16AWT-P2-0000-00000ZB7G
DigiKey Part Number
90-XD16AWT-P2-0000-00000ZB7GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XD16AWT-P2-0000-00000ZB7G
Description
IC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting XLamp® XD16 White, Warm 3000K 3-Step MacAdam Ellipse 2.73V 350mA 120° 0606 (1616 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
102 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
95
Series
Current - Max
2A
Viewing Angle
120°
CCT (K)
3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Supplier Device Package
0606
Flux @ 85°C, Current - Test
97lm (94lm ~ 100lm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
102lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.83mm)
Current - Test
350mA
Thermal Resistance of Package
1.8°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.73V