XD16AWT-P0-0000-00000ZCE5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cree LED
In Stock: 0
Image for XD16AWT-P0-0000-00000ZCE5 is not available
XD16AWT-P0-0000-00000ZCE5
DigiKey Part Number
90-XD16AWT-P0-0000-00000ZCE5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XD16AWT-P0-0000-00000ZCE5
Description
IC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting XLamp® XD16 White, Neutral 4000K 2.73V 350mA 120° 0606 (1616 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
109 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
95
Series
Current - Max
2A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
0606 (1616 Metric)
CCT (K)
4000K
Supplier Device Package
0606
Flux @ 85°C, Current - Test
104lm (100lm ~ 107lm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
109lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.83mm)
Current - Test
350mA
Thermal Resistance of Package
1.8°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.73V