ZTS1R52405 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Cosel USA, Inc.
In Stock: 494
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 300mA 18V - 36V Input
ZTS1R52405
DigiKey Part Number
1776-2862-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZTS1R52405
Description
DC DC CONVERTER 5V 1.5W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
300mA
Mfr
Power (Watts)
1.5 W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 71°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
71%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.10" L x 0.39" W x 0.83" H (28.0mm x 10.0mm x 21.0mm)