PLA600F-15
DigiKey Part Number
1776-1555-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLA600F-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PLA600F-15 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
84%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
15V
Base Product Number
Current - Output 1
40 A