PLA150F-12 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1776-1547-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PLA150F-12 |
Description | AC/DC CONVERTER 12V 150W |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PLA150F-12 Models |
Category | Power (Watts) |
Mfr | Applications ITE (Commercial) |
Series | Efficiency 87% |
Packaging Box | Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating) |
Part Status Active | Features Universal Input |
Type Enclosed | Mounting Type Chassis Mount |
Number of Outputs 1 | Approval Agency CE, cURus, TUV |
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC | Minimum Load Required No |
Voltage - Output 1 12V | Base Product Number |
Current - Output 1 12.5 A |