PCA600F-12-P2
DigiKey Part Number
1776-1940-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCA600F-12-P2
Description
AC/DC CONVERTER 12V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCA600F-12-P2 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.98" L x 3.50" W x 1.61" H (152.0mm x 89.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, CSA, cURus, D-Mark, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
53 A