PBA1000F-12
DigiKey Part Number
1776-1431-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBA1000F-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1000W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PBA1000F-12 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
84%
Packaging
Box
Features
DC Input Capable, Universal Input
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Enclosed
Size / Dimension
9.45" L x 5.91" W x 2.40" H (240.0mm x 150.1mm x 61.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output 1
88 A