LGA150A-48
DigiKey Part Number
1776-3222-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGA150A-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 132 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Open Frame
Size / Dimension
6.30" L x 2.95" W x 1.54" H (160.0mm x 74.9mm x 39.1mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Input
85 ~ 132 VAC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
48V
Base Product Number
Current - Output 1
3.2 A