LFP240F-48-RY
DigiKey Part Number
LFP240F-48-RY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFP240F-48-RY
Description
AC/DC CONVERTER 48V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
89%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Open Frame
Size / Dimension
7.09" L x 3.31" W x 1.81" H (180.1mm x 84.1mm x 46.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
48V
Base Product Number
Current - Output 1
5 A