LFA50F-24-SN
DigiKey Part Number
1776-1322-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFA50F-24-SN
Description
AC/DC CONVERTER 24V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LFA50F-24-SN Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
83%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, CSA, cURus, TUV, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
2.1 A