LEP100F-24-SN
DigiKey Part Number
1776-1288-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LEP100F-24-SN
Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
84%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
DC Input Capable, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.74" L x 2.95" W x 1.38" H (222.0mm x 74.9mm x 35.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
4.2 A