HZC336M063F24T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1,000
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 10,006
Datasheet
NextGen Components
Panasonic Industry
In Stock: 10
Nichicon
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 271
33 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 4000 Hrs @ 125°C
HZC336M063F24T-F
DigiKey Part Number
338-HZC336M063F24T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HZC336M063F24T-F
Description
CAP ALUM HYBRID 33UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive, Bypass, Decoupling
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
110 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C