HZA566M063G24T-F | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HZA566M063G24T-F |
Description | CAP ALUM HYBRID 56UF 20% 63V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 56 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 10000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Manufacturer Cornell Dubilier Knowles | Ratings AEC-Q200 |
Series | Applications Automotive, Bypass, Decoupling |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 180 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 1.8 A @ 100 kHz |
Type Hybrid | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Capacitance 56 µF | Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
Voltage - Rated 63 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C |