HZA107M050G24T-F
DigiKey Part Number
HZA107M050G24T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
HZA107M050G24T-FCT-ND - Cut Tape (CT)
HZA107M050G24T-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HZA107M050G24T-F
Description
CAP ALUMHYB 100UF 20% 50V SMD
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 28mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HZA107M050G24T-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C