AVS336M35D16T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 8Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
AVS336M35D16T-F
DigiKey Part Number
338-AVS336M35D16T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-AVS336M35D16T-FCT-ND - Cut Tape (CT)
338-AVS336M35D16T-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVS336M35D16T-F
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
60 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
102 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C