AFK475M50B12B-F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 4,087
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 13,715
Datasheet
4.7 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2.9Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
AFK475M50B12B-F
DigiKey Part Number
AFK475M50B12B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK475M50B12B-F
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
45 mA @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ High Frequency
60 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
2.9 Ohms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.9Ohm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.217" W (4.30mm x 5.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C