381LX561M315K052 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 303
Chemi-Con
560 µF 315 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX561M315K052
DigiKey Part Number
381LX561M315K052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX561M315K052
Description
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP TH
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
315 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C