381LX272M050H012 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2,878
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
2700 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX272M050H012
DigiKey Part Number
338-3733-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX272M050H012
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C