381LX153M016K022
DigiKey Part Number
338-2520-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX153M016K022
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP TH
Detailed Description
15000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.7 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C