381LX121M420H022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 184
Upgrade
In Stock: 384
Upgrade
In Stock: 179
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
In Stock: 368
In Stock: 200
In Stock: 199
Image for 381LX121M420H022 is not available
381LX121M420H022
DigiKey Part Number
381LX121M420H022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX121M420H022
Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.66Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.66Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C