381LX102M200A022
DigiKey Part Number
338-2287-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX102M200A022
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
1000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.1 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C