381LQ391M450A042
DigiKey Part Number
338-3831-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LQ391M450A042
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 468mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.17 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
468mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C