381LQ222M200A452 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 476
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 651
Datasheet
In Stock: 1,720
Direct
TDK
In Stock: 237
Direct
TDK
In Stock: 0
Nichicon
Nichicon
In Stock: 147
In Stock: 335
Upgrade
Rubycon
Chemi-Con
In Stock: 146
2200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 96mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
381LQ222M200A452
DigiKey Part Number
338-3830-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LQ222M200A452
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.48 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.87 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
96mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C