381LQ182M200K452 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 174
1800 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 110mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
381LQ182M200K452
DigiKey Part Number
381LQ182M200K452-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LQ182M200K452
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.08 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.31 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
110mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C