380LX391M400J452 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
TDK
Chemi-Con
In Stock: 200
Chemi-Con
In Stock: 331
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 470mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX391M400J452
DigiKey Part Number
380LX391M400J452-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX391M400J452
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.1 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
470mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C