380LX102M250K452
DigiKey Part Number
338-2409-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX102M250K452
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
1000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 182mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.32 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.65 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
182mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C