184472K630RBB-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
In Stock: 193
Parametric Equivalent
4700 pF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Metallized Radial
184472K630RBB-F
DigiKey Part Number
184472K630RBB-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
184472K630RBB-F
Description
CAP FILM 4700PF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
184472K630RBB-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.413" L x 0.157" W (10.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
630V