947D311K132CFRSN
DigiKey Part Number
338-3643-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
947D311K132CFRSN
Description
CAP FILM 310UF 10% 1.3KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
310 µF Film Capacitor 230V 1300V (1.3kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-45°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.937" Dia (100.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
4.449" (113.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Female
Voltage Rating - AC
230V
Lead Spacing
1.969" (50.00mm)
Voltage Rating - DC
1300V (1.3kV)