W3280-10SG-P-530 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Conxall/Switchcraft
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Conxall/Switchcraft
In Stock: 0
Datasheet
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
W3280-10SG-P-530
DigiKey Part Number
468-W3280-10SG-P-530-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W3280-10SG-P-530
Description
MULTI-CON-X INSTA-CLICK CABLE EN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 HB
Part Status
Active
Features
Backshell, UV Resistant
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
600VAC/DC
Termination
Crimp
Cable Opening
0.300" ~ 0.320" (7.62mm ~ 8.13mm)
Fastening Type
Bayonet Lock
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C