3280-4SG-528 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | SC3399-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 3280-4SG-528 |
Description | CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp |
Datasheet | Datasheet |
Category | Contact Finish - Mating Gold |
Mfr | Color Black |
Series | Ingress Protection Weathertight |
Packaging Bulk | Features Backshell, Cable Clamp |
Part Status Active | Shielding |
Connector Type | Current Rating (Amps) 5.6A |
Number of Positions 4 | Voltage Rating 600V |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Cable Opening 0.280" ~ 0.290" (7.11mm ~ 7.37mm) |
Termination Crimp | Operating Temperature -40°C ~ 115°C |