CDBC5100-G
DigiKey Part Number
641-1124-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1124-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1124-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBC5100-G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDBC5100-G Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-214AB (SMC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 5 A