CSAB1040A-2R2M
DigiKey Part Number
4044-CSAB1040A-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB1040A-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB1040A-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB1040A-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 13.2A 8 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 13.2 A 8mOhm Max 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSAB1040A-2R2M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
8mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2-SMD
Inductance
Supplier Device Package
1040
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
25A