3530-16-1-0500-006-1-TS
DigiKey Part Number
1175-3530-16-1-0500-006-1-TS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3530-16-1-0500-006-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Brown 600V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.122" (3.10mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.031" (0.80mm)
Voltage
600V
Cable Type
Operating Temperature
150°C