3132-18-1-0500-002-1-TS
DigiKey Part Number
CN101W-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3132-18-1-0500-002-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 18AWG WHT 100'
Customer Reference
Detailed Description
18 AWG Hook-Up Wire 34/0.0071" White 300V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.079" (2.01mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-30°C ~ 150°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
34/0.0071"
Ratings
UL Style 3132
Conductor Material
Features
High Temperature, Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 6
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 18AWG BLK 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 18AWG YEL 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 18AWG RED 100'
HOOK-UP STRND 18AWG BLU 100'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 18AWG GRN 100'
In-Stock: 7
Alternate Length
HOOK-UP STRND 18AWG WHT 250'
HOOK-UP STRND 18AWG 300V WHT 25'
In-Stock: 10
HOOK-UP STRND 18AWG WHT 500'
In-Stock: 9
HOOK-UP STRND 18AWG 300V WHT 50'