3122-20-1-0500-004-1-TS
DigiKey Part Number
CN322R-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3122-20-1-0500-004-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 20AWG 300V RED 50'
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 7/0.0126" Red 300V 50.00' (15.24m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.083" (2.11mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Series
Length
50.00' (15.24m)
Voltage
300V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-50°C ~ 200°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Ratings
UL Style 3122
Conductor Strand
7/0.0126"
Features
Oil Resistant
Conductor Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Material
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 6
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLK 50'
In-Stock: 2
HOOK-UP STRND 20AWG 300V WHT 50'
In-Stock: 8
HOOK-UP STRND 20AWG 300V YEL 50'
In-Stock: 10
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLU 50'
In-Stock: 9
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BRN 50'
In-Stock: 10
Alternate Length
HOOK-UP STRND 20AWG RED
In-Stock: 2000
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100'
In-Stock: 7
HOOK-UP STRND 20AWG 300V RED 25'