3099-16-1-0500-002-1-TS
DigiKey Part Number
CN603W-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3099-16-1-0500-002-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG 300V WHT 25'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" White 300V 25.00' (7.62m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.126" (3.20mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.031" (0.80mm)
Packaging
Spool
Length
25.00' (7.62m)
Part Status
Obsolete
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-30°C ~ 150°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
26/0.0100"
Ratings
UL Style 3099
Conductor Material
Features
High Temperature, Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLK 25'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 25'
In-Stock: 11
HOOK-UP STRND 16AWG 300V RED 25'
In-Stock: 6
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLU 25'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BRN 25'
In-Stock: 1
Alternate Length
HOOK-UP STRND 16AWG WHT 250'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG WHT 100'
HOOK-UP STRND 16AWG 300V WHT 50'