1569-20-1-0500-004-1-TS
DigiKey Part Number
CN541R-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-20-1-0500-004-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 20AWG 300V RED 25'
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 21/0.0071" Red 300V 25.00' (7.62m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.071" (1.80mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
25.00' (7.62m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Conductor Strand
21/0.0071"
Additional Resources
In-Stock: 1
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLK 25'
In-Stock: 13
HOOK-UP STRND 20AWG 300V WHT 25'
In-Stock: 9
HOOK-UP STRND 20AWG 300V YEL 25'
In-Stock: 7
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLU 25'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BRN 25'
In-Stock: 18
Alternate Length
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 20AWG RED FOOT
In-Stock: 500
HOOK-UP STRND 20AWG 300V RED 50'