1430-20-1-0500-004-1-TS
DigiKey Part Number
CN502R-500-ND
1175-1430-20-1-0500-004-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1430-20-1-0500-004-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 20AWG RED
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 21/0.0071" Red 300V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.071" (1.80mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Conductor Strand
21/0.0071"
Additional Resources
In-Stock: 3,995 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Spool
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG BLK 500'
In-Stock: 7
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE
In-Stock: 6500
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW
In-Stock: 4500
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN
In-Stock: 475
Alternate Length
HOOK-UP STRND 20AWG 300V RED 50'
In-Stock: 4
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 20AWG 300V RED 25'