1430-18-1-0500-003-1-TS
DigiKey Part Number
CN511Y-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1430-18-1-0500-003-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 18AWG 300V YEL 50'
Customer Reference
Detailed Description
18 AWG Hook-Up Wire 34/0.0071" Yellow 300V 50.00' (15.24m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.083" (2.11mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Conductor Strand
34/0.0071"
Additional Resources
In-Stock: 2
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 18AWG 300V BLK 50'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 18AWG 300V WHT 50'
In-Stock: 6
HOOK-UP STRND 18AWG 300V RED 50'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 18AWG 300V BLU 50'
In-Stock: 16
HOOK-UP STRND 18AWG 300V BRN 50'
Alternate Length
HOOK-UP STRND 18AWG 300V YEL 25'