1430-16-1-0500-011-1-TS
DigiKey Part Number
CN641GY-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1430-16-1-0500-011-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG GRN/YEL 50'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Green, Yellow 300V 50.00' (15.24m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.095" (2.41mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Conductor Strand
26/0.0100"
Additional Resources
Value Added Item
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLK 50'
In-Stock: 2
HOOK-UP STRND 16AWG 300V WHT 50'
In-Stock: 4
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 50'
In-Stock: 2
HOOK-UP STRND 16AWG 300V RED 50'
In-Stock: 6
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLU 50'