1430-16-1-0500-004-1-TS
DigiKey Part Number
CN635R-500-ND
1175-1430-16-1-0500-004-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1430-16-1-0500-004-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG RED
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Red 300V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.095" (2.41mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Conductor Strand
26/0.0100"
Additional Resources
In-Stock: 4,977 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Spool
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK
In-Stock: 7977
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE
In-Stock: 5000
HOOK-UP STRND 16AWG YEL 500'
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN
HOOK-UP STRND 16AWG GREEN
Alternate Length
HOOK-UP STRND 16AWG 300V RED 25'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 16AWG RED 100'
In-Stock: 11
HOOK-UP STRND 16AWG 300V RED 50'