1332-20-1-0500-007-1-TS
DigiKey Part Number
CN110G-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1332-20-1-0500-007-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 20AWG GRN 100'
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 19/0.0079" Green 300V 100.0' (30.5m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.065" (1.65mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.013" (0.33mm)
Packaging
Spool
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-80°C ~ 200°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
19/0.0079"
Ratings
UL Style 1332
Conductor Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 11
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG BLK 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100'
In-Stock: 4
HOOK-UP STRND 20AWG BLU 100'
In-Stock: 8
Alternate Length
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 20AWG 300V GRN 25'
In-Stock: 15
HOOK-UP STRND 20AWG 300V GRN 50'