1330-12-1-0100-006-1-TS
DigiKey Part Number
1175-1330-12-1-0100-006-1-TS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1330-12-1-0100-006-1-TS
Description
UL1330, FEP INSULATED HOOK-UP WI
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 AWG Hook-Up Wire 19/0.0185" Brown 600V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.134" (3.40mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.020" (0.51mm)
Packaging
Spool
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Active
Voltage
600V
Cable Type
Operating Temperature
200°C