Image for 11047-20-1-0500-001-1-TS is not available
11047-20-1-0500-001-1-TS
DigiKey Part Number
1175-11047-20-1-0500-001-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11047-20-1-0500-001-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 20AWG BLK FOOT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 21/0.0071" Black 600V Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Jacket (Insulation) Thickness
0.009" (0.23mm)
Mfr
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Part Status
Active
Voltage
600V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
21/0.0071"
Ratings
UL Style 11047
Conductor Material
Spool Size
500.0' (152.4m)
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Diameter
0.071" (1.80mm)