HCM4916000000ABJT
DigiKey Part Number
300-6134-2-ND - Tape & Reel (TR)
300-6134-1-ND - Cut Tape (CT)
300-6134-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM4916000000ABJT
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±30ppm Crystal 18pF 50 Ohms HC-49/US
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCM4916000000ABJT Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Frequency Tolerance
±30ppm