RD10AB8CGT is available for purchase but is not normally stocked.
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Image for RD10AB8CGT is not available
RD10AB8CGT
DigiKey Part Number
2449-RD10AB8CGT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD10AB8CGT
Description
SW ROTARY DIP OCT COMP 0.15A 50V
Detailed Description
Dip Switch Octal Complement 8 Position Surface Mount Rotary with Shaft Actuator 150mA 50VDC
Height Above Board
0.555" (14.10mm)
Mounting Type
Surface Mount
Termination Style
Gull Wing
Circuit
Octal Complement
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Type
Rotary with Shaft
Length
0.394" (10.00mm)