J1511CT24VAC1.2
DigiKey Part Number
2449-J1511CT24VAC1.2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J1511CT24VAC1.2
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J1511CT24VAC1.2 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
7.2 VAC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
12 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
300VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6000VA
Coil Resistance
184 Ohms
Coil Current
130.4 mA